USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000

‘TTO’lar girişimcilerin fikirlerini globalleşene kadar destekliyor’

Üniversitelerde kurulan teknoloji transfer ofislerinin (TTO), girişimcilerin daima yanında olduğunu belirten Prof. Dr. Serkan Topaloğlu, “Herhangi biri kapımızı çaldığında bilgi birikimimiz doğrultusunda rehber olmaya ve yönlendirmeye çalışıyoruz. Fikirleri dinliyoruz, değerlend

‘TTO’lar girişimcilerin fikirlerini globalleşene kadar destekliyor’
13-07-2021 18:15
Google News

Üniversitelerde kurulan TTO’lar girişimcilerin iş kurma aşamasında yönlendirilmesine olanak sağlıyor. Erken aşama teknoloji girişimcilerine iş geliştirme ve iş modeli oluşturma konusunda destek olan TTO’lar, bunun yanı sıra ofis ve laboratuvar gibi fiziksel olanaklar, akademik bilgi, araştırma altyapılarına erişim ve mentorluk olanağı da sunuyor.

“GLOBALLEŞENE KADAR DESTEKLİYORUZ”

TTO’larla ilgili bilgi veren Yeditepe Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü (YUTTO) Prof. Dr. Serkan Topaloğlu, “Herhangi biri kapımızı çaldığında bilgi birikimimiz doğrultusunda rehber olmaya ve yönlendirmeye çalışıyoruz. Fikirleri dinliyoruz, değerlendiriyoruz ve globalleşene kadar desteklemeye gayret ediyoruz” diye konuştu.

TTO’ların, katma değer ve nitelikli istihdam yaratma potansiyeline sahip teknoloji girişimlerinin ülke ekonomisine kazandırılmasına aracı olduğuna işaret eden Topaloğlu, bu girişimlere uluslararası iş birliği ağları yaratarak ihracat odaklı sanayileşmelerine de katkı sağlayabileceğini belirtti.

BİR ARAYÜZ GÖREVİ GÖRÜYOR

TTO’ların; öğrenciler, mezunlar, öğretim üyeleri, idari personel gibi girişimci olmak isteyen ve teknoloji odaklı bir iş fikri olan herkesin yanında olduğunu söyleyen Topaloğlu, bunun yanında üniversiteler ile sanayi arasında bir arayüz görevi gördüğünü de anlattı.

TTO’ların Ar-Ge faaliyetleri yürüten sanayi kuruluşları, girişimcilik ve Ar-Ge ekosistemine katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliğine açık olduğunu kaydeden Topaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana göre TTOların en önemli paydaşlarından bir tanesi girişimcilerdir. Bu girişimci Ar-Ge projesine başvuracak bir öğretim üyesi de olabilir, üniversitelerle işbirliği yapmak isteyen sanayi temsilcileri de olabilir, teknoloji odaklı bir iş fikriyle şirketini kurmak ve katma değer yaratmak isteyen bir öğrenci, mezun, çalışan da olabilir. TÜBİTAK’ın da teşvikleri ve beklentileri bu yönde zaten. Biz de TÜBİTAK’ın önemli destekleri ile yol almakta olan bir TTO’yuz.”

TTO’YA BAŞVURAN NASIL BİR YOL İZLER?

Topaloğlu, TTO’ya ilk adımını attığı andan itibaren girişimcilerin nasıl bir yol izlediğini ise şöyle açıkladı:

“Öğrenci, mezun, akademik veya idari personel veya herhangi bir girişimci öncelikle YUTTO’nun 2016 yılından bu yana yürüttüğü 7Tepe Yeni Fikir Erken Aşama Girişim Hızlandırma Programı’na iş fikri başvurusunu gerçekleştirebilir. YUTTO’nun uzman ekibinin gerçekleştirdiği ön değerlendirme sonrası hızlandırma programı ile iş geliştirme ve mentorluk destekleri sağlanacak girişimciler belirlenir. Belirlenen girişimcilere fikir ve ihtiyaç doğrulama, kanvas iş modeli oluşturma, gelir modeli oluşturma, satış ve pazarlama teknikleri, takım kurma ve yönetme, startup hukuku ve fikri haklar, yatırımcı sunumu başlıklarında iş geliştirme eğitimleri verilir. Bunun yanı sıra farklı alanlarda uzman mentor havuzu ile girişimci-mentor eşleştirmeleri gerçekleştirilir. YUTTO, girişimcilere iş fikri aşamasından büyüme aşamasına kadar uçtan uca bir destek sağlar ve program sonrasında da girişimcilerin performans takiplerini yapar.”

“Teknoloji odaklı olan, katma değer yaratacak her iş fikri TTOların kapısını çalabilir” diyen Topaloğlu, bu fikirleri ‘takım’, ‘problem ve çözümü’, ‘iş modeli’, ‘sermaye ve fonlama stratejisi’, ‘pazara giriş stratejisi’, ‘rekabet’ ve ‘sürdürülebilirlik’ kriterlerine göre değerlendirip süreçleri başlattıklarını ifade etti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
12-19 Ağustos 2021
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski GÜnler