USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

İç Anadolu ve Karadeniz'den deprem bölgesine yardım seferberliği devam ediyor

Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas, Kayseri ve Yozgat, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize ve Bayburt'ta vatandaşlar, depremlerin ardından başlatılan yardım kampanyalarına 12'nci günde de destek vermeyi sürdürdü.

İç Anadolu ve Karadeniz'den deprem bölgesine yardım seferberliği devam ediyor
17-02-2023 17:29
Google News
Kırşehir/Trabzon

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (KAEÜ), Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında hasar tespitine katkı için bölgeye akademisyenlerin de aralarında olduğu 13 kişilik ekip gönderdi.

KAEÜ'den yapılan açıklamaya göre, deprem bölgesinde görev yapmak üzere Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden 10 öğretim üyesi, Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığından 2 mühendis ve bir teknikerden ekip oluşturuldu.

Üniversitenin 13 kişiden oluşan teknik ekibi, saha çalışması yapmak üzere Osmaniye ve Adıyaman'a gönderildi.

Öte yandan, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Afet Koordinasyon Merkezi gönüllü öğretim elemanları ve öğrencileri, Kahramanmaraş'ın Onikişubat ilçesinde farklı mahallelerde kurdukları çadırlardaki anaokullarında çocuklara rehabilitasyon desteği vermeye devam ediyor.

Gönüllü öğretmenler, anaokuluna gelen 45 çocuk için çadırlarda sinema etkinliği gerçekleştirdi.

Nevşehir

Nevşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Kadın Çalışma Merkezi'nin atölyelerinde bir araya gelen gönüllü kadınlar, depremlerden etkilenenler için gün boyu çalışıyor.

Kadınların ürettiği malzemeler, yardım tırları ile depremden etkilenen illere gönderiliyor.

Gönüllülerden Beyhan Uçar, "Depremzedelere yardım ediyor olabilmekten çok mutluyuz. Evde televizyona bakıyoruz, moralimiz bozuluyor, buraya geldiğimiz zaman moralimiz yerine geliyor. Bere, şapka, bebeklere patik ve lif örüyorum." dedi.

Şerife Ağır ise günlerdir sayısı her geçen gün artan kadınlarla iyilik adına çalıştıklarını kaydederek, "Bu büyük sınavdan geçen kardeşlerimize Rabbim sabır versin. Onlar orada yaşadı, biz burada yürekten yaşadık. Elimizden geldiğince gayret ediyoruz, bir şeyler üretelim istedik. Karınca kararınca onların yanında olmak için çabalıyoruz." diye konuştu.

Ayşenur Yayan da evlerinden getirdikleri ve esnaftan aldıkları kumaşlarla bez bebek yaptıklarını belirterek, oyuncakların çocukların acılarını hafifletmesini umduğunu dile getirdi.

Niğde

Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (NESOB), kente gelen depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için "kıyafet mağazası" açtı.

NESOB Başkanı Alim Yeşil, birlik binasındaki mağazada gazetecilere yaptığı açıklamada, depremin ilk gününden itibaren NESOB ve Niğde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ile deprem bölgelerine ve kente gelen afetzedelere yardım için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Yeşil, deprem bölgesine bugüne kadar 5 tır, 3 kamyonet ve bir otobüsle giyecek, gıda, su, odun, kömür, ekmek, battaniye, çocuk maması, çocuk ve hasta bezi, ayakkabı ve ısıtıcı gönderdiklerini belirterek şunları kaydetti:

"Kentteki yurtlarda ve diğer konaklama yerlerinde kalan depremzedelere her türlü yardımı yapıyoruz. NESOB binasında giyim mağazası oluşturduk. Depremzede kardeşlerimiz için iç çamaşırından kabanına kadar giyim ihtiyacını, çocuk, bebek, kadın, bay, bayan kıyafetlerini ayarlamaya çalışıyoruz. Özellikle iç çamaşırı, çorap ihtiyacımız var. Bu noktada yardım etmek isteyen vatandaşlarımız bize ulaşabilir."

Öte yandan, Niğde'nin Dündarlı beldesinde 70 yaşındaki bir kadın, daha önce vefat eden kocası ve kendisinin alyansını depremzedelere destek için Belediye Başkanı Mustafa Kamar'a teslim etti.

Beldede yaşayan ve isminin açıklanmasını isteyen bir çiftçi de sattığı elmalardan elde ettiği 15 bin lirayı depremzedeler için Başkan Kamar'a verdi.

Sivas

Depremin ilk gününden itibaren Malatya'daki çalışmaları ve yardımları yerinde inceleyen Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, yaraların sarılmaya devam edildiği Doğanşehir ilçesinde depremzedeleri ziyaret ederek moral verdi.

Türk Kızılay Sivas Şubesine bağlı 50 kişiden oluşan Genç Kızılay ekibi ise Doğanşehir'de konteyner kent kurulumu çalışmalarına katılıyor. Ekip, temizlik, gıda ve giysilerden oluşan yardım paketlerini dağıtarak, depremzedelerin yanında olmaya devam ediyor.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki gençlik merkezi çalışanları de psikologlar nezaretinde yurtlarda misafir edilen depremzede çocukları ziyaret ederek, çeşitli aktivitelerle güzel vakit geçirmelerini sağlıyor.

Kayseri ve Yozgat

Mimarlar Odası Kayseri Şube Başkanı Murtaza Er, depremin ilk gününden itibaren bölgeye gıda ve giysi yardımında bulunduklarını, barınma ihtiyacı için de çadırlar kurduklarını anlattı.

Çadırların Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi önüne kurulduğunu aktaran Er, şunları kaydetti:

"Burada hem sağlık personelimiz hem vatandaşlarımız kalabilecek. Deprem koordinasyonu için bölgede bulunan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ile de zaman zaman görüştük. Dün Mimarlar Odası genel merkez yönetimi ile şehir merkezinde yerinde tespit ve raporlama çalışmalarına katıldık. Böyle büyük acıların yaşanmaması için almamız gereken dersler var. Bu depremle şehirlerimizin uğradığı tahribatın yanında insanlarımızın uğradığı psikolojik tahribatı onarma konusunda sivil toplum örgütleri ve meslek odalarımıza önemli görevler düşüyor."

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Ergen ve Erişkin Psikiyatri Anabilim Dalları tarafından Afet ve Travma Poliklinikleri hizmete açıldı.

Hastanede yatarak tedavi gören depremzede çocuk, ergen ve yetişkinlere psikososyal destek sağlanıyor.

Öte yandan ERÜ Tıp Fakültesinde öğretim üyelerinin desteği ile depremden etkilenen vatandaşların barındığı belirli noktalarda Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından oyun alanları oluşturuldu.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE ekibi de rehber öğretmenlerle kentteki yurtlarda kalan depremden etkilenen çocuklara yönelik psikososyal destek etkinliği gerçekleştiriyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörlüğü ise deprem bölgesinde hasar tespitine katkı sağlamak ve teknik incelemede bulunmak amacıyla öğretim üyesi ve öğrenicilerden oluşan 12 kişilik ekip görevlendirdi.

Trabzon

Trabzon'da vatandaşlar ile kamu ve sivil toplum kuruluşları depremzedelere yardımlara devam ediyor.

Deprem bölgesine kentten 15 bin ekmek, soba, uyku tulumu ve kışlık giyeceğin yanı sıra 50 mobil duş ve tuvalet gönderildi.

Büyükşehir Belediyesince de depremden etkilenen illere 23 konteyner, ilaçlama çalışmaları için ekip ve iş makineleri sevk edildi. Hatay'daki hasar tespit çalışmalarına katılmak üzere 20 kişilik ekip de bölgeye hareket etti.

Köprübaşı ilçesindeki Merkez Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Zeynep Sena Kahveci, biriktirdiği bir miktar parayı depremzedeler için AFAD'a bağışladı.

Rize

Rize Gençlik Merkezi'nde depremzedeler için yardım toplanıyor.

Kente gelen depremzedeler, burada oluşturulan sosyal markette giyim ve gıda ihtiyaçlarını karşılıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğünde görevli 17 kişilik psikososyal destek ekibi, depremzedelere hizmet vermek üzere Diyarbakır ve Adıyaman'a gitti.

Giresun

Giresun'dan da deprem bölgesine yardımlar devam ediyor.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Malatya'ya 252, Adıyaman'a 158, Kahramanmaraş'a 71, Gaziantep'e 26, Hatay'a 24, Diyarbakır'a 3, Adana ve Osmaniye'ye de birer olmak üzere 536 araç yardım malzemesinin ulaştırıldığı belirtildi.

Depremden etkilenen illere ambulans ve iş makinelerinin de aralarında bulunduğu 517 aracın gönderildiği vurgulanan açıklamada, "Bu araçların yanı sıra 40 yaşam konteyneri, 17 tuvalet-duş konteyneri, karavan ve 77 jeneratör de deprem bölgelerine ulaştırıldı." ifadesi kullanıldı.

Ordu

Ordu'da 19 ilçede vatandaşların desteğiyle temin edilen odun ve kömürler deprem bölgesine gönderildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, yaptığı açıklamada, "Ordu'nun gönlü güzel, cömert insanlarının da desteği ile hazırlanan odun ve kömürden oluşan yardım tırlarını kırsal mahalle ve köylere ulaştırıp emanetleri sahiplerine teslim ediyoruz. Biriz, beraberiz." değerlendirmesinde bulundu.

Bölgeye gönderilen oyuncakların da çocuklara hediye edildiği kaydedildi.

Bayburt

Bayburt'tan, depremden etkilenen illere yardımlar sürüyor.

Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, İtfaiye Müdürlüğü binasında yardım kampanyasına destek veren gönüllülerle bir araya geldi.

Gönüllülere destekleri dolayısıyla teşekkür eden Pekmezci, belediyenin deprem bölgesine bugüne kadar 45 kamyon yardım malzemesi gönderdiğini söyledi.

Bölgeye gidecek yardım konvoyunu da uğurlayan Pekmezci, Bayburt'ta vatandaşların depremden etkilenen illere yardım etmek için büyük gayret gösterdiğini belirtti.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
12-19 Ağustos 2021
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski GÜnler